Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak zadbać o odpowiednią temperaturę psa latem

2023-07-12
Jak zadbać o odpowiednią temperaturę psa latem

Jest upalnie, Ty w cieniu na leżaku, obok chłodny napój a fale delikatnie rozbijaja sie o brzeg. Czujesz się szczęśliwy. Tak długo czekałeś na lato i w końcu jest. Dbasz o siębie ze specjalną uwagą prawda? Tej samej uwagi potrzebuje twój ukochany pies. W skrócie opiszę Ci co zrobić, żeby było mu równie miło i bezpiecznie w te gorące dni.

Aby zadbać o temperaturę psa podczas upałów, powinieneś przestrzegać kilku zasad.

1. Zadbaj o bieżący dostęp psa do wody i cienia.

2. Zaplanuj spacery wcześnie rano lub wieczorem. Wtedy temperatury są mniej uciążliwe.

3. Chroń psa przed mocnym nasłonecznieniem. Niektóre wrażliwsze rasy mogą potrzebować wsparcia w postaci użycia specjalnego kremu na końcach uszu i na nosku.

4. Jeśli planujesz dłuższy spacer ze swoim pupilem, znajdź miejsce z dostępem do cienia i akwenem wodnym, abyście mogli odpocząć i się ochłodzić.

5. Planuj mniej intensywne treningi i zabawy.

6. Obserwuj zachowanie i samopoczucie psa.

7. Nigdy nie zostawiaj zwierzaka w samochodzie.


Co jeszcze można zrobić, aby nie doprowadzić do przegrzania.

W podróż, krótką czy dłuższą zabierz składaną miseczkę, którą można również przypiąć do plecaka i zabrać na wędrówkę. Tak jak w przypadku człowieka kluczowe podczas upałów jest nawodnienie.
Planuj podróż tak, aby nie trzymać psa zbyt długo w transporterze lub w bagażniku. Tam temperatura jest często znacznie wyższa i łatwo może dojść do odwodnienia lub udaru cieplnego.

W domu lub w cieniu możesz umieścić matę chłodzącą dla psa. Te żelowe, potrafią utrzymywać temperaturę aż o 5 stopni niższą od otoczenia. Można je również wkładać do zamrażarki na kilka minut i tym samym schładzać je jeszcze bardziej.

Podaj swojemu pupilowi zamrożoną wodę na  lick matach. Oprócz schładzania zapewni mu to dodatkowe nawodnienie.

Dobrze zrobi psu zabawa przy pomocy węża ogrodowego, obniży jego temperaturę i dostarczy uciechy . Jeśli w okolicy znajduje się jezioro, można porzucać psu specjalne utrzymujące się na wodzie frisby. Nad polskimi akwenami coraz częściej pojawiają się psie plaże. Zachęcamy was więc do takiej zabawy przyjemnej dla nas i naszych piesków.

Aby nasz pupil poczuł się lepiej, trzeba zadbać o jego futro. Wyczesywanie psa pomoże usunąć martwą sierść lub posklejany włos co odciąży psa i pozwoli na utrzymanie zdrowej skóry. Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne pomogą latem pupilowi. O tym pisaliśmy szerzej w naszym artykule, do którego link jest   tutaj.

Pies głównie reguluje temperaturę poprzez dyszenie, posiada jednak gruczoły potowe na łapkach. Znajdują się one pomiędzy opuszkami palców. Jeśli twój pupil zostawia mokre ślady bez ich moczenia, to znaczy, że jest przegrzany.

Wyobraźmy sobie, że podczas dłuższego spaceru nasz pies wielokrotnie stąpa po bardzo rozgrzanym chodniku czy asfalcie. To może być bardzo nieprzyjemne. Możesz zrobić test i przyłożyć dłoń do chodnika na pięć sekund, jeśli jest za gorący dla Ciebie, to będzie za gorący też dla Twojego psa. My wpadliśmy na pomysł jak przynieść ulgę psim łapkom. Pamiętacie nasz czyścik do łap? Wystarczy nabrać do niego trochę wody z miejskiej fontanny albo kranu i wypłukać wszystkie łapki. Z doświadczenia wiemy, jak cudownie ochładza to łapki naszym psim słodziakom.

Jak rozpoznać przegrzanie u psa.

Czasem jest tak, że nasz pupil daje mocno znać, że jest przegrzany. Dyszy mocniej niż zwykle, ma ciężki oddech, nie ma ochoty na jedzenie ani na zabawę. To pierwsze oznaki przegrzania, które warto dobrze rozpoznać, aby nie dopuścić do udaru. Mimo tego, że psa chroni przed nim futro, bywa, że czasem do niego dochodzi.

Czynnikami, które wpływają na zwiększone ryzyko udaru cieplnego to między innymi:

Otyłość

Starość

Wiek szczenięcy

Choroby układu krążenia lub układu oddechowego

Rasy brachycefaliczne (rasy o krótkim pysku)

Rasy psów o grubej sierści i gęstym podszerstku (psy ras północnych)

Zbyt intensywny trening.

Jak rozpoznać udar słoneczny u psa i co zrobić, jeśli się wydarzy?

Jeśli zauważysz, któryś z poniższych objawów, to może być udar!

Objawy udaru cieplnego u psów:

1. intensywne dyszenie

2. nadmierne ślinienie się

3. pojawiający się letarg, senność lub brak koordynacji

4. wymioty

5. zapaść

6. biegunka


Pamiętaj, żeby szybko reagować i zastosować poniższe metody obniżania temperatury.

1. Przenieść psa do zacienionego i chłodnego miejsca.

2. Umieścić go przy wentylatorze lub w klimatyzowanym pomieszczeniu.

3. Podać mu wodę.

4. Zacząć go chłodzić, zanurzając jego ciało w wodzie.

5. Położyć go na zimnym mokrym ręczniku, lub macie chłodzącej. Nie przykrywając go ręcznikiem, bo to mogłoby dać odwrotny efekt.

W razie potrzeby natychmiast przewieźć psa do najbliższego lekarza weterynarii.

Pamiętaj aby obserwować pupila, chociaż udar cieplny zdarza się stosunkowo rzadko. A jak już zadbasz o „leżaczek” i miskę wody dla swojego psiego dziecka, żeby nie dostał udaru, to ciesz się latem i słuchaj szumu fal

Odpoczywajcie kochani bezpiecznie!

Pozdrawiamy!

Redakcja Niuh

Zaufane Opinie IdoSell
4.96 / 5.00 197 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-14
Świetne zabawki, super obsługa i ta karteczka ręcznie wypisana. Duży plus ;) Polecam.
2024-09-11
Super,super,super!
pixel