Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Szkolenie psa

2023-07-27
Szkolenie psa

Dlaczego warto uczyć psa i jak tresura wpływa na wasze wspólne życie?

Człowiek z psem przyjaźnią się od tysięcy lat. Przez ten czas wypracowaliśmy sobie z naszymi pupilami mocną więź. Wzmacniamy ją najbardziej poprzez aktywne spędzanie ze sobą czasu. Szkolenie psa pogłębia obustronne zaufanie, dzięki czemu stajemy się sobie bliżsi i co najważniejsze dajemy sobie więcej przestrzeni. Dobrze wytresowany zwierzak nie zabiega o ciągłą uwagę swojego opiekuna, bo nie musi. Czuje się bezpiecznie i lepiej kontroluje swoje emocje.

Dzięki ćwiczeniom treningowym poznajemy mocne i słabe strony naszego pupila. Możemy wzmocnić go tam, gdzie jest tego potrzeba i wyciszyć te zachowania, które mogą mu przeszkadzać w codziennym życiu. Pies potrzebuje zasad, których może się trzymać. Potrzebuje autorytetu i dobrego przywódcy.

Wykonywanie przez psa naszych poleceń rozwija jego inteligencję. Każde kolejne ćwiczenie przychodzi mu łatwiej. Nowe triki poprawiają jego koncentrację i motywację do nauki.

Wspólnie spędzony czas jeden na jednego jest dla niego bardzo ważny. Poświęcona mu uwaga owocuje głęboką przyjaźnią. Dzięki dobrej zabawie nasz pupil cdo ćwiczeń. Pamiętajmy, żeby nasz pies dobrze się rozwijał i był zdrowy, musi być odpowiednio stymulowany psycho-fizycznie.

Dzięki wytrenowaniu odpowiednich komend zaoszczędzisz wiele czasu i nerwów. Ułożony pies nie skacze na gości i nie ciągnie na smyczy. Wie jak zachować się w danej sytuacji czy otoczeniu. Nawet jeśli wydarzy się coś, co was zaskoczy, łatwiej będzie wam sobie z tym poradzić.

Od czego należy zacząć szkolenie?

Należy zacząć przynajmniej od podstawowej wiedzy na ten temat. Jeśli chcesz skupić się na początku na opanowaniu kilku komend, internet będzie bardzo pomocny. Jest wiele filmów instruktażowych oraz opisów, które pomogą Ci rozpocząć tę fascynującą przygodę.

Jeśli chcesz zagłębić się w więcej technik i rodzajów szkolenia, polecamy książki oraz kursy organizowane przez behawiorystów.

Aby dobrze rozumieć psie zachowanie i szkolić psa, musisz wiedzieć, jak pies się uczy.

Tak jak my psy uczą się na wiele różnych sposobów.

Pierwszy sposób to nauka poprzez skojarzenia. Pies mimowolnie reaguje na połączone ze sobą dwa, trzy (i więcej) bodźce. W tym przypadku ani my, ani pies nie mamy na to wpływu. Dzieje się tak automatycznie. Na przykład, szczenię, które odbieramy z hodowli, zabieramy w podróż do nowego domu, w dorosłym życiu boi się jazdy samochodem. Skojarzenie rozłąki z matką, nieznanym i być może nieprzyjemnym zapachem samochodu, warkotem silnika czy zamkniętym pomieszczeniem, powoduje silne odczucie lęku. Na tej zasadzie może działać fobia. To tak zwane Uwarunkowanie Klasyczne, czyli działanie automatyczne i mimowolne.

Drugi sposób to nauka przez odczuwanie konsekwencji swojego zachowania. Polega na próbowaniu różnych czynności i powtarzaniu ich, a następnie wyciąganiu wniosków. Jeśli pies dla przykładu kilkukrotnie zostanie poczęstowany czymś smacznym przy stole. Zauważy korelację między swoim siedzeniem i wpatrywaniem się we właściciela a otrzymywaniem smakołyków. Coś nam to przypomina prawda?

Pies uczy się jakie zachowania są dla niego dobre, a jakie nie. Taki sposób nauki nazywany jest Uwarunkowaniem Instrumentalnym. To właśnie ten sposób nauki wykorzystywany jest w tresurze, w której pies jest wynagradzany za dobrze wykonane zadanie.

Uważa się również, że pies uczy się poprzez naśladowanie innych, co często zauważają właściciele dwóch lub większej ilości pupili. Taki sposób nauki pomaga im niewątpliwie w rozwoju fizycznym i społecznym. Rodzaj tej nauki nazwano Uczeniem się obserwacyjnym/imitacyjnym/społecznym.

Czasem jednak wystarczy tylko jedno przytłaczające doświadczenie, aby nasz czworonóg zraził się do czegoś na zawsze. Tak często bywa z wizytą u lekarza weterynarii. Jeden bolesny zastrzyk i następnym razem trzeba wnosić piesełka na rękach. Taką naukę, nazwano Nauką na jedną próbę.

Nagrody i kary

Przy okazji omawiania sposobów nauki warto wspomnieć, jakie wyróżniamy nagrody i kary.

Napiszmy to wielkimi literami NIE KARZEMY NASZYCH PSICH DZIECI!!!

Kary nie przyniosą Ci żadnych efektów. Jedyne co osiągniesz, to zniechęcisz Psa do siebie i tresury. Tak jak wyjaśniliśmy powyżej. Pies skojarzy ćwiczenia, komendy i Ciebie z bólem i lękiem i nie wykona żadnego zadania. Metody awersyjne negatywnie wpływają na psychikę naszych zwierząt.

Nagrody to co innego

Możesz wykorzystać nagrody jedzeniowe, czyli te najbardziej popularne. Smaczki, kawałki miękkiego mięsa, coś, co twój psiak uwielbia.

Zabawki, czyli piłeczki, gryzaki, szarpaki coś, czym przez chwilę nasz pupil się pobawi.

Oraz nagrody socjalne, czyli głaskanie, poklepywanie, drapanie / mizianie łączone z pochwałą słowną. Dobry pies! Dobra robota! Dziękuję!

Pamiętajmy, że nagroda jest podstawą motywacji naszego czworonoga. Bez niej o rezultaty byłoby bardzo trudno.

Jak długo i gdzie uczyć psa?

Zazwyczaj, zaczynamy szkolenie w domu, ograniczając ilość bodźców w otoczeniu. Pies czuje się bezpieczny w miejscu, które dobrze zna. Łatwiej przyswaja wiedzę i jest bardziej skupiony.

Jeśli po opanowaniu kilku zachowań i komend takich jak „na miejsce!” czy „siad!” albo „leżeć!” uznamy, że pies jest gotowy do treningu na zewnątrz powtórzmy tam te same komendy. Nie wprowadzajmy zbyt wielu elementów jednocześnie. W ten sposób łatwo jest prze bodźcować psa i nasza nauka będzie utrudniona albo wręcz niemożliwa.

Długość treningu zawsze będzie uzależniona od chęci naszego pupila. Jeśli zobaczysz, że pies ma dosyć, przerwij trening. Możesz pobawić się trochę z nim w ramach przerwy i spróbować jeszcze raz, ale jeśli pies nie będzie zainteresowany lepiej odpuść, żeby go nie zniechęcić.

Trening poprzez komendy

Każdy pies, nie ważne, stary czy młody, mały czy duży nadaje się do szkolenia. Instynktownie lubi gonić za rzuconym przedmiotem i bawić się ze swoim właścicielem. Oczywiście nikt nie mówi, że będzie łatwo. Należy pamiętać, że każdy pies wymaga indywidualnego podejścia. Oczywiście na zabawę w tresurę potrzeba czasu i nie każdy jest w stanie wyszkolić mistrza Agility. Warto jednak poświęcić czas na nauczenie psa podstawowych komend, które zapewnią wam i otoczeniu bezpieczeństwo.

Komendy podstawowe to:

• Siad -ma za zadanie dać nam czas np. pomiędzy komendami lub skupić bądź odwrócić psią uwagę.

• Leżeć/waruj -używamy często, gdy nie chcemy, aby pies nam przeszkadzał albo potrzebujemy czasu na przygotowanie do kolejnej komendy. Również daje czas psu na odpoczynek.

• Zostań -pozwala na kontrolę czworonoga. Uczy psa samokontroli i panowania nad swoimi emocjami

• Zostaw -ta komenda uczy samokontroli i chroni przed braniem do pyska niebezpiecznych dla psa pokarmów czy przedmiotów.

• Do mnie -ważna komenda, dzięki której panujemy nad psem pod względem nieoddalania się i nie podchodzenia do obcych. Dzięki niej będziemy mogli pozwalać mu na więcej swobody.

• Puść -pozwala na zabawę z psem bez niepotrzebnej walki o przedmiot, zabawkę. W przypadku trzymania przez psa przedmiotu niebezpiecznego pozwala nam natychmiastowo ją odebrać.

• Nie -dzięki tej komendzie pies poznaje granice, które mu wyznaczamy

• Na miejsce -dzięki niej w domu jesteśmy w stanie wyeliminować trudne zachowania psa takie jak wchodzenie na kanapę czy skakanie na gości.

• Komenda zwalniająca -to słowo, które odwołuje poprzednią komendę i można tutaj użyć dowolnego słowa np. ok albo koniec.

Kolejną serią komend są komendy służące zabawie i rozrywce.

• Podaj łapę

• Przybij piątkę

• Aport

• Obrót

• Wiele wiele innych…

Pamiętaj, ucz przez zabawę, wynagradzaj i Ciesz się wspólnie spędzonym czasem!

A akcesoria potrzebne do nauki znajdziesz na naszej stronie.

Zaufane Opinie IdoSell
4.96 / 5.00 197 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-14
Świetne zabawki, super obsługa i ta karteczka ręcznie wypisana. Duży plus ;) Polecam.
2024-09-13
Szybka dostawa, świetna jakość! Rysia jest przeszczęśliwa móc podróżować w wygodnym legowisku :) Dziękujemy!
pixel